26 травня 2011 року на базі кафедри Технології машинобудування Механіко-машинобудівного інституту НТУУ “КПІ” відбулося урочисте відкриття Навчально-тренінгового центру НТУУ “КПІ” – HAAS. Студенти університету отримали можливість на практиці ознайомитися із роботою на сучасних верстатах із числовим програмним управлінням (ЧПК).
Центр був створений спільними зусиллями дочірнього підприємства Абпланалп Україна і кафедри технології машинобудування, що є унікальним прикладом розуміння необхідності співпраці промисловості і вищої школи в напрямку підготовки сучасних фахівців машинобудівного комплексу України.
У церемонії відкриття Центру взяли участь ректор М.З. Згуровський, заступник міністра промислової політики України В.О.Немилостивий, генеральний директор Абпланалп Україна М.В.Скрипник, виконавчий директор HAAS Європа Пітер Зеєрхут, директор з продажу HAAS Європа Алан Рейнвуд, віце-президент Абпланалп Консалтинг Європа Войтек Ратинський, представники 18 підприємств України. Також на відкритті Центру були присутні директор ММІ М.І.Бобир, завідувач кафедри технології машинобудування Петраков Ю.В., завідувачі випускових кафедр ММІ, викладачі і студенти.
Центр оснащений найсучаснішим обладнанням, оброблювальними центрами з ЧПУ, свердлильно-фрезерним VF3 та токарним ST20. Тут наші студенти мають можливість оволодіти сучасними технологіями машинобудування, закріплюючи теоретичні знання із застосування CAD/CAM систем (Computer Aided Design / Computer Aided Manufacturing), отримані на лекціях, безпосередньою практичною роботою на сучасному металообробному обладнанні з числовим програмним управлінням. Обладнання Центру дозволяє студентам оволодіти практичними навичками проектування та технологічної підготовки виробництва від створення креслення деталі, перевірки на відповідність умовам роботи у вузлі чи механізмі за міцністю, розробки її електронної моделі (3D-твердотільної або поверхневої) до її експорту в CAM систему, де виконується вибір усіх необхідних для реалізації процесу виготовлення параметрів і автоматично створюється управляюча програма для відповідного верстата з ЧПУ. Створена програма перевіряється на симуляторі САМ системи у 3D-зображенні з верифікацією всіх умов оброблення.
Далі програма передається у стійку ЧПУ верстата, де після закріплення заготовки і автоматичної ідентифікації її положення повністю автоматично виконується оброблення. Оброблення на верстаті VF3 може виконуватись за одну операцію 20-ма інструментами, а на верстаті ST20 – 12-ма інструментами з автоматичною зміною інструменту, що обробляє. Таким чином, виконується повний цикл: від проектування до виготовлення на принципах так званої “безпаперової” технології.
Під час відкриття центру була проведена демонстрація роботи всього обладнання з виготовленням складнопрофільних деталей. пояснення присутнім давав завідувач кафедри технології машинобудування Ю.В.Петраков. Він відзначив, що за обладнанням працюють студенти кафедри, які крім комп’ютерів, оснащених CAD/CAM системами, застосовують також стійки-симулятори CNC верстатів з ЧПУ фірми HAAS.
Спочатку студенти розробили 3D-моделі деталей, вони ж виконали весь цикл технологічної підготовки їх виготовлення, спроектували управляючі програми для верстатів і виготовили деталі. Професор Ю.В.Петраков зазначив, що студенти кафедри, які завершили повний цикл підготовки в Центрі, після складання відповідних випробувань матимуть можливість отримати сертифікат фірми HAAS, що, безумовно підвищить їх рейтинг на ринку праці України.
Після закінчення демонстрації роботи оброблювальних центрів до присутніх звернувся ректор НТУУ “КПІ” М.З.Згуровський. Він висловив подяку генеральному директору Абпланалп Україна М.В.Скрипнику за велику роботу зі створення Центру, забезпечення його відповідним сучасним обладнанням. Саме такі HіTec Центри у вищій технічній школі, зазначив він, необхідні для підвищення якості освіти, підготовки висококваліфікованих інженерів, які володіють сучасними інформаційними технологіями в машинобудуванні. Він звернувся до присутніх підприємців зі сподіванням, що тепер вони залучатимуть на свої виробництва наших випускників, які вже готові до серйозної інтелектуальної роботи. Саме тут, додав він, наші науковці, аспіранти і магістри матимуть можливість виконувати дослідження з нових методів управління металообробним обладнанням, доводити їх до промислового впровадження.
Присутній на відкритті заступник міністра промислової політики України В.О. Немилостивий відзначив роль таких центрів для розвитку машинобудівного комплексу України. В Центрі, сказав він, виконується надзвичайно важливе завдання – забезпечення машинобудівних підприємств відповідно підготовленими кадрами, які здатні використовувати сучасне обладнання відомих світових фірм, серед яких американська компанія HAAS.
Виконавчий директор HAAS у Європі пан Пітер Зеєрхут і директор з продажу HAAS Європа пан Алан Рейнвуд презентували ректору М.З. Згуровському пам’ятний диплом фірми HAAS з нагоди відкриття Центру. Вони відзначили, що Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут” є одним з найбільших у Європі і найбільшим в Україні, тому, за програмою підтримки навчальних закладів, Центр був створений саме тут. Haas Automation Inc. – один з найбільших верстатобудівних заводів у світі, випускає повний асортимент вертикальних, горизонтальних 5-ти осьових верстатів з ЧПУ, верстатів для виготовлення прес-форм, глобусних поворотних столів з ЧПУ тощо. Програма випуску верстатів – 1200 на місяць. Керівництво добре розуміє, що ефективне використання їх продукції можливе тільки за підтримки висококваліфікованими інженерними кадрами і сподівається на успішну роботу Навчально-тренінгового центру в НТУУ “КПІ”.
Потім почалася конференція, присвячена презентації Центру, на якій виступили віце-президент Абпланалп Консалтинг Європа пан В.Ратинський та керівники дочірнього підприємства швейцарської компанії “Abplanalp Engineering AG”.
Пан В.Ратинський звернув увагу на успіх Haas Automation на ринку України, який забезпечується оптимальним співвідношенням “ціна – якість”. Генеральний директор пан М.В.Скрипник відзначив, що компанія є ексклюзивним представником Haas Automation в Україні і протягом останніх років забезпечила підприємства машинобудівної галузі більш ніж 600-ми верстатами з ЧПУ різної компоновки. Абпланалп Україна вважає Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут” ідеальним місцем для демонстрації нових технологічних рішень у машинобудуванні, більш того, відповідно до філософії “представлення рішень під ключ”, у створеному Центрі підприємства зможуть знайти майбутніх фахівців для свого виробництва. Він висловив упевненість у тому, що, завдяки унікальному промислово-освітянському співробітництву з Абпланалп Україна и Haas Automation, НТУУ “КПІ” забезпечуватиме найсучаснішу і найперспективнішу технічну освіту.
Після конференції відбулася демонстрація всіх можливостей верстатів з виготовлення деталей складної форми, де представники підприємств мали можливість наочно переконатися в їх ефективності.